A közel nulla kibocsátású épület (NZEB) olyan épületet jelent, amely nagyon magas energiateljesítménnyel rendelkezik, miközben a közel nulla vagy nagyon alacsony energiaszükségletet jelentős mértékben, megújuló forrásokból származó energiával kell fedezni, beleértve a helyben vagy a közelben előállított megújuló forrásokból származó energiát.
Nulla kibocsátású épületek
Az irányelv felülvizsgálatára irányuló bizottsági javaslat (2021 decembere) a jelenlegi NZEB-ről a nulla kibocsátású épületek (ZEB) felé tesz előrelépést, összehangolva az új épületek energiateljesítményére vonatkozó követelményeket a hosszabb távú klímasemlegességi céllal és az “energiahatékonyság az első” elvvel.
Az irányelvjavaslat szerint a nulla kibocsátású épületet olyan épületként határozzák meg, amely nagyon magas energiateljesítménnyel rendelkezik, és a még mindig szükséges nagyon alacsony energiamennyiséget teljes mértékben megújuló energiaforrásokból származó energiával fedezi, és a helyszínen fosszilis tüzelőanyagokból származó szén-dioxid-kibocsátás nélkül.
A ZEB-követelményt 2030. január 1-jétől kell alkalmazni minden új épületre, 2027. január 1-jétől pedig minden új, hatóságok által használt vagy tulajdonolt épületre.
Míg a javaslat középpontjában az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése áll, a ZEB meghatározása magában foglalja továbbá a globális felmelegedési potenciál (GWP) életciklusonkénti kiszámítását és az épület energiateljesítményre vonatkozó tanúsítványban történő közzétételét. Ezt a követelményt 2027. január 1-jétől kell alkalmazni minden 2000 négyzetméternél nagyobb hasznos alapterületű új épületre, 2030. január 1-jétől pedig minden új épületre.
nZEB = nearly Zero-Energy Building – közel nulla energiaigényű épület
Az nZEB előnyei
A közel nulla energiafelhasználású otthonok minden paramétere távolról vezérelhető, tárolható és folyamatosan elemezhető.
A hosszú távú környezeti előnyök mellett az nZEB-házak haszonélvezői a fenntartási költségek tekintetében azonnali előnyöket is érzékelnek. Egy közel nulla energiájú otthon számlája mínusz vagy legalábbis nulla. Valójában a jövő házának, az nZEB-háznak nemcsak havi számlái nincsenek, hanem esetleg még bevételei is. Az nZEB-házak olyan házak, amelyek intelligens technológiákat használnak, és ezért a legkevesebb állott levegővel rendelkeznek.
Az nZEB épületek három módon járulnak hozzá a fenntartható fejlődéshez
- Az épületek tervezése segíthet az energiafogyasztás csökkentésében: az építészeknek és az építtetőknek olyan megoldásokat kell tervezniük, amelyek sokkal jobban kihasználják a természeti erőforrásokat (napfény, szél, kültéri hő, elhelyezkedés, éghajlati jellemzők stb.) az energiafogyasztás csökkentése érdekében anélkül, hogy a lakók kényelmét és igényeit feláldoznák.
2. A megújuló energiaforrások minél szélesebb körű használatának ösztönzése a CO2-kibocsátás csökkentése és a hagyományos, erősen szennyező forrásoktól való függőség csökkentése érdekében: az energiafogyasztás jelentős részének megújuló forrásokból (fotovoltaikus vagy szélenergia), hőszivattyúkból vagy távfűtésből kell származnia, az épületszektor hatékonyabbá és szén-dioxid-mentessé tétele érdekében.
3. Az e szabványnak megfelelő jogszabályok ösztönzik az energiahatékony épületek építését.
Néhány meghatározó elem az nZEB épületek számára, szakértői forrásból:
A falak megfelelősége
Ez az egyik legfontosabb intézkedés a tervezési szakaszban az nZEB-szabványhoz kapcsolódó energiateljesítményszintek elérése érdekében, mivel általában a legtöbb energia egy épületben a falakon keresztül vész el.
Az átlátszatlan és az üvegezett felület arányának optimalizálása
Ez a lépés nagy jelentőséggel bír az nZEB-szabványok szerinti felújítás folyamatában, és jelentősen befolyásolhatja az energiafogyasztást.
A napenergia-nyereség optimalizálása
Ebben a szakaszban a napenergia-bevitelből származó előnyöket és problémákat egyaránt figyelembe kell venni. Először is, az épület elrendezését a helyszín adottságaihoz (pl. a közeli növényzet megléte vagy a szomszédos épületek magassági rendszere) viszonyítva kell mérlegelni. Figyelembe kell venni az épület orientációját is az égtájakhoz viszonyítva. Végül, de nem utolsósorban, a forró évszakban a túlmelegedés elkerülése érdekében passzív vagy aktív árnyékolási megoldásokat kell mérlegelni.
Megújuló energia
A megújuló energiaforrások használata az épületben különböző alkalmazásokban, például vízmelegítés, fűtés/hűtés és villamosenergia-termelés céljából meghatározó az nZEB-épületek esetében. A megújuló energiát hasznosító technológiák telepítésének fő célja a fosszilis tüzelőanyagok felhasználásának és a CO2-kibocsátás csökkentésének mérséklése. Ilyen technológiák lehetnek: szélgenerátorok, fotovoltaikus rendszerek, napkollektoros rendszerek, biomassza erőművek, biomasszához kapcsolt energiatermelés, biogáz vagy bioüzemanyagok és különböző típusú hőszivattyúk.
Mechanikus szellőztetés hővisszanyeréssel
A mechanikus szellőztető rendszerek különösen fontosak a lakók egészsége és a beltéri levegő minősége szempontjából. A hővisszanyerős szellőztetés célja a természetes szellőzés hőveszteségének csökkentése az ablakok kinyitásával, ami energiamegtakarítást eredményez. További villamosenergia-fogyasztás, valamint további karbantartási és javítási költségek keletkeznek, de a megnövekedett kényelemnek kell az optimális megoldás kiválasztásának alapjául szolgálnia.
Hőszivattyúk
A hőszivattyú teljesítménytényezője a nyert hőenergia és a működéshez felhasznált villamos energia mennyiségének aránya, egy év átlagában. Minél magasabb a teljesítménytényező, annál hatékonyabb a hőszivattyú. A legtöbbször a hajtó energia a villamos energia – ezért nevezik a hőszivattyúk használatán alapuló fűtési folyamatot “a fűtés villamosításának. A hőszivattyúk lehetnek reverzibilisek is, azaz hűtési üzemmódban is működhetnek.
Felhasználói magatartás
A minisztérium közzétett iránymutatásai szerint a felhasználói magatartás jelentős hatással van az nZEB-épületek energiateljesítményére. E tekintetben a lakók tájékoztatása, oktatása és képessé tétele az épület és a létesítmények energiahatékony üzemeltetésére pozitív hatással van. Ez jelentős megtakarítást eredményezhet az energiaköltségek tekintetében.
A Celiqum és Celiqum Home cégcsoport folyamatosan törekszik a megújuló és innovatív energiafelhasználás alkalmazására, hiszen az előregyártott, energiatakarékos otthonok megkövetelik a hosszútávú és sikeres megoldásokat. Minden családi ház, ami az alapra kerül rá, garantáltan az nZEB standardokra épül.
Forrás: https://www.romania-eficienta.ro/ce-inseamna-o-cladire-nzeb-scurt-ghid-de-implementare/